Zabytki w Tajlandii - co musisz zobaczyć na miejscu?

Planując wycieczkę do Tajlandii warto uwzględnić na swojej liście miejsc do zobaczenia różnorodne atrakcje. Nie bez powodu to właśnie do „kraju wolnych ludzi” rokrocznie podróżują rekordowe liczby turystów, a turystyka stałą się główną gałęzią bogacenia się Tajów. Dziś opowiemy o kilku fantastycznych zabytkach, które koniecznie musisz zobaczyć będąc na miejscu.

Pałac Vimanmek
Zaczniemy niestandardowo, bo od Pałacu Vimanmek. Ten pałac został wzniesiony w 1901 roku przez króla Ramę V (Chulalongkorna) i służył mu za rezydencję. Co ciekawe, budowa Pałacu Vimanmek rozpoczęła się kilka lat wcześniej na wsypie Ko Si Chang, ale musiano przerwać prace ze względu na możliwy konflikt zbrojny. Cała konstrukcja została przeniesiona do Bangkoku bez żadnego problemu, ponieważ… nie użyto do niej żadnego gwoździa. Rama V rezydował tu przez kilka lat, a później przeprowadził się do Wielkiego Pałacu. Co charakteryzuje Pałac Vimanmek? Spośród innych budowli z początku XX wieku ten pałac uchodzi za prawdziwe arcydzieło architektury drewnianej. W latach 80. za sprawą królowej Sirikit odnowiono pałac i na jej życzenie uczyniono go muzeum pamięci króla Ramy V. Dzisiaj pełni rolę centrum tajskiej kultury i rokrocznie świętuje się w Pałacu Vimanmek rocznice przeniesienia stolicy do Bangkoku. Magii dodaje tłumaczenie oryginalnej nazwy - jest to „zamek w chmurach”. Jak zwiedzać Pałac Vimanmek? Połowa z 80 królewskich komnat jest dostępna do zwiedzania. Sam pałac ma trzy kondygnacje, które zostały wzniesione na planie litery L. Jak już wspomnieliśmy, wykonany jest z drewna, a oprócz kunsztownej konstrukcji na podziw zasługują różnorodne drewniane detale czy przepiękne schody. Z innych ciekawostek warto dodać, że to właśnie w tym pałacu powstała pierwsza w całej Tajlandii łazienka z prysznicem – m. in. dzięki temu można wywnioskować, że król Rama V był królem postępowym i poszukującym nowatorskich rozwiązań. Koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce zwłaszcza, że bilety wstępu kosztują jedynie 3 USD.

Świątynia Świtu
Mówi się, że każdy, kto kiedykolwiek przybędzie do Bangkoku musi odwiedzić Wat Arun, czyli Świątynię Świtu, wzniesioną przy zachodnich brzegach rzeki Menamu. To jedna z najstarszych świątyń w Bangkoku, często nazywana też jego symbolem. Do Świątyni Świtu można się dostać promem lub łodzią ekspresową, co samo w sobie jest już atrakcją. Na świątynię składa się smukła wieża o fallicznym kształcie (typowe zdobienie architektoniczne dla kultury khmerskiej), wysokiej na 104 metry oraz z czterech mniejszych wież – wysokich na 85 metrów. Ściany budowli zostały udekorowane tłuczoną porcelaną sprowadzaną z Chin, a u jej podstaw stoją cztery posągi boga Indry i jego słonia. Świątynia Świtu robi niesamowite wrażenie. Zwiedzać ją można codziennie przez cały rok i o ile Tajowie mają wstęp za darmo, to od turystów pobiera się symboliczne opłaty.

Świątynia Odpoczywającego Buddy
Będąc w Bangkoku odwiedźcie jeszcze Świątynię Odpoczywającego Buddy. To własnie w niej znajduje się jeden z największych posągów Oświeconego na świecie - mierzy dokładnie 15 metrów szerokości i 46 metrów długości. W całości wykonany został ze złota. Legenda głosi, że każdy, kto dotknie Wielkiego Buddę za stopę będzie miał szczęście - ponieważ na stopach wygrawerowano starożytne symbole. Posąg Odpoczywającego Buddy to także jeden z symboli Bangkoku.

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy