Najbardziej niesamowite miejsca Tajladnii

Tajlandia to nie tylko rajskie plaże i hektary dziewiczych dżungli. To także kraj o bogatej historii i tradycji, w którym miłośnicy archeologii i zabytków przepadną na długie tygodnie. Dzisiaj opowiemy o kulturalnym sercu Tajlandii, starożytnej stolicy – Ayutahayi, która przez 400 lat była nie tylko głównym ośrodkiem kulturalnym kraju, ale również stała na szlaku handlowym pomiędzy Chinami i Indiami. Odwiedzając to niesamowite miejsce doświadczycie podróży do czasów starożytnej Tajlandii i na chwilę zatrzymacie się pośród wszechobecnego tłumy turystów, by podumać nad przeszłością. Zapraszamy do Ayutahayi.

Jak się tam dostać?
Zacznijmy może od kwestii technicznych, zanim zagubimy się pośród ruin buddyjskich świątyń i wspaniałych zabytków. Ayutahaya leży w centralnej części Tajlandii, zaledwie ok. 80 kilometrów od obecnej stolicy – Bangkoku. Jako że miasto opływa wiele rzek, mówi się o niej również jako o „mieście-wyspie”, co ma swoje uzasadnienie historyczne, w końcu rzeki to naturalna fosa wokół miasta. Ayutahaya dzieli się na miasto wewnętrzne i miasto zewnętrzne, przy czym historyczna część, tzw. Stare Miasto znajdziemy wewnątrz. W 1991 roku Stare Miasto Ayutahayi zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dostać się do Ayutahhai najłatwiej z Bangkoku, korzystając z autobusów, które kursują dosyć często. Warto również dodać, że po starożytnej stolicy najlepiej poruszać się na rowerach, ponieważ odległości pomiędzy świątyniami są tak duże, że nawet najbardziej wytrwali spacerowicze mogą poczuć zmęczenie.

Historia
Od 1350 do 1767 roku Ayutahaya była stolicą Tajlandii, a jego pełna nazwa brzmiała: Phra Nakhon Si Ajutthaja. W XVI wieku była prawdziwą potęgą w Azji Południowo-Wschodniej, które nazywano „Złotym Miastem”. Królestwo Ayuthayi zajmowało rozległy obszar wykraczający nawet poza dzisiejszą Tajlandię, a głównym źródłem bogactwa był handel skórami zwierzęcymi i kością słoniową. Jak już wspomnieliśmy, stolica leżała na głównym szlaku pomiędzy Indiami i Chinami, co gwarantowało płynność dochodów, a również różnorodność. Wielu handlarzy i kupców osiedliło się w Królestwie, mówi się, że pomiędzy XIV a XVIII wiekiem żyło tu obok siebie około czterdziestu różnych narodowości. Lata świetności Ayutahhai zostały przerwane przez najazd Birmańczyków, którzy przez ponad dwa lata sukcesywnie rabowali i niszczyli stolicę. Po oblężeniu ruiny stolicy na wiele dziesiątek lat zostały zapomniane przez świat i zarośnięte przez dżunglę. Do dzisiaj, nawet po pracach renowacyjnych miasto nie odzyskało dawnego wyglądu – pomimo tego, duch świetności nadal unosi się nad Ayutahayą, która z roku na rok zdobywa coraz więcej odwiedzających.

Co zwiedzać w starożytnej stolicy?
Na terenie Starego Miasta znajduje się rozległy park archeologiczny, w którym znajdziemy ruiny setek świątyń. Niektóre z nich zachowały się w lepszym stanie i są udostępnione dla turystów za symboliczną cenę. Warto wybrać się np. do jednej z najciekawszych świątyń, Wat Mahta That, w której znajduje się kilkadziesiąt posągów Buddy pozbawionego głowy, co daje upiorne wrażenie. Jako że posągi Buddów zwykle budowano ze złota lub cennych kruszców, a głowa w buddyzmie to najważniejsza i zarazem najświętsza część ciała, oglądając zniszczone posągi widać doskonale, które elementy były rozkradane jako pierwsze.

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy