Jaka pora jest najlepsza na zwiedzanie Tajlandii?

Tajlandia to niezwykły kraj, łączący w sobie wszystko to, co rozumiemy przez udane wakacje. Znajdziemy tam egzotyczną przyrodę, uśmiechniętych tubylców, zupełnie inne, niż u nas smaki, obłędne krajobrazy, a także dużo, dużo więcej. Pozostaje jedynie pytanie, kiedy jest najlepsza pora na zwiedzanie Tajlandii?

Co to znaczy najlepsza pora?
Tym, co warunkuje uznanie jakiejś pory roku za najlepszą na odwiedzenie danego kraju, są dwa czynniki: pierwszym z nich są warunki klimatyczne, a co za tym idzie - pogoda. Drugim jest natomiast szczyt sezonu, pozostający z pogodą w pewnej korelacji. Wybór optymalnej pory na odwiedzenie tego kraju stanowić więc będzie kompromis pomiędzy tym, kiedy chcielibyśmy pojechać, a tym, kiedy okaże się to najbardziej korzystne. Pamiętajmy, że szczyt sezonu oznacza nie tylko najwyższe ceny w ciągu roku, ale i najbardziej zatłoczone lotniska, restauracje, a nawet plaże.

Pogoda w Tajlandii
Kwestia pogody jest w Tajlandii dość skomplikowana, ponieważ jej położenie geograficzne sprawia, iż aura w różnych rejonach kraju znacznie się różni. Jest to spowodowane głównie faktem, że kraj ten leży na styku dwóch odmiennych stref klimatycznych: większa część Tajlandii znajduje się w rejonie oddziaływania klimatu zwrotnikowego monsunowego, jednak na Półwyspie Malajskim panuje klimat równikowy. Sprawia to, że zarówno poziom wilgotności, jak i odczuwalna temperatura może znacząco się różnić w zależności od tego, którą część Tajlandii odwiedzimy. Co więcej, nawet w obrębie poszczególnych wysp czy miejscowości turystycznych (i to położonych względnie niedaleko od siebie), pogoda może być skrajnie różna. W tym samym czasie, gdy w Phuket będzie intensywnie padać, na Koh Samui będzie wspaniałą, słoneczna pogoda. Oczywiście, może też być zupełnie odwrotnie. Zanim wiec wybierzemy się do konkretnej miejscowości, warto poczytać opinie innych turystów i sprawdzić, czy w danym sezonie, w tej konkretnej lokalizacji, pogoda bywa łaskawa, czy też nie.

Pory roku w Tajlandii
Generalnie, w Tajlandii przez cały czas jest ciepło (przynajmniej patrząc z punktu widzenia temperatur, z jakimi mamy do czynienia w Polsce), jednak występują tam trzy pory roku: gorąca, deszczowa oraz chłodna. Pora gorąca przypada w Tajlandii na okres od marca do maja i wówczas potrafi być naprawdę ciepło (temperatury sięgają mniej więcej 38 stopni Celsjusza w cieniu), a przy tym nie występują opady, a mimo to, wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Pod koniec maja rozpoczyna się pora deszczowa, która trwa aż do października. Deszcze bywają bardzo ulewne, ale zwykle są krótkotrwałe, a pomiędzy nimi występują okresy upałów. W listopadzie rozpoczyna się pora chłodna, czyli temperatura osiąga co najwyżej... 30 stopni Celsjusza. Deszcze zdarzają się rzadko, a wilgotność powietrza jest mniejsza, niż zwykle - jest to zatem idealny czas na odwiedzenie Tajlandii, oczywiście, jeśli patrzymy z punktu widzenia aury.

Szczyt sezonu turystycznego
Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepszą porą na odwiedzenie Tajlandii wydaje się być pora chłodna, czyli okres przypadający od listopada do lutego. Niestety, nie jest to wiedza zastrzeżona dla wąskiego grona wybrańców - biura podróży mają świadomość, jak wygląda lokalna sytuacja pogodowa i zdecydowaną większość wyjazdów do Tajlandii planują właśnie na ten okres. Co więcej, Tajlandia jest popularnym kierunkiem wakacyjnym nie tylko dla Europejczyków - upodobali ją sobie również mieszkańcy Australii, którzy, w odróżnieniu od nas, mają do Tajlandii całkiem blisko. Co więcej, o ile u nas okres listopad - luty to czas, który nieszczególnie nastraja do podróżowania, o tyle w Australii szczyt sezonu urlopowego rozpoczyna się w okolicy Bożego Narodzenia. Dlatego, odwiedzając Tajlandię w tym okresie, należy liczyć się z prawdziwy najazdem Australijczyków, szczególnie w popularnych miejscowościach wypoczynkowych.

Wnioski?
Jaki z tego wniosek? Prawda jest taka, że to, co uznamy za najlepszą porę do odwiedzenia Tajlandii zależy głównie od naszych preferencji. Jeśli niestraszne nam tłumy turystów i wysokie ceny, a jednocześnie chcemy mieć pewność, że pogoda będzie nam sprzyjać, warto pojechać w porze chłodnej - tym bardziej, że wyjeżdżając z polskiego klimatu, odczujemy ją, jako porę bardzo ciepłą.
Jeżeli natomiast deszcz czy upał nie stanowią dla nas przeszkody, lepiej będzie pojechać w innym sezonie. Ceny będą bardziej przystępne, a turystów będzie zdecydowanie mniej, choć jednocześnie warunki pogodowe mogą nas nie rozpieszczać.

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy