Co musisz wiedzieć zanim polecisz do Tajlandii?

Podróżnicy oraz biura podróży zgodnie przyznają, że Tajlandia jest jednym z najchętniej odwiedzanych wakacyjnych kierunków. Większość Polaków, albo mówiąc szerzej, Europejczyków, właśnie ten kraj wybiera na cel swoich pierwszych, naprawdę dalekich wakacji. Jeśli zatem należycie do grupy szczęśliwców, którzy już wkrótce dostąpią przywileju spędzenia wakacji w Tajlandii, przeczytajcie, co warto wiedzieć, zanim postawicie stopę w tym niesamowitym kraju.

Ludzie
Pierwsza rzeczą, jaka prawdopodobnie rzuci się nam w europejskie oczy, będą szerokie uśmiechy rodowitych Tajlandczyków. Nic w tym dziwnego - w końcu nie na darmo Tajlandię nazywa się Krainą Uśmiechów, a mieszkający tam ludzie z natury są uprzejmi i przyjaźni. Co więcej, tubylcy mają pełną świadomość, jak ważną gałęzią gospodarki ich kraju jest turystyka, wiec robią wszystko, by goście czuli się u nich jak najlepiej. Oprócz miejscowych, w Tajlandii z pewnością spotkamy z pewnością wielu turystów, w szczególności pochodzących z Australii. Ze względu na korzystne położenie geograficzne oraz przystępne ceny, Tajlandia stanowi ulubiony cel wakacyjnych podróży nie tylko dla nas, ale też dla Australijczyków.

Pieniądze
Tajlandzką walutą są tak zwane bahty (THB) - 100 THB to około 10 PLN. Na banknotach znajdziemy nominały 20,50,100,500 i 1000 baht, i tu raczej trudno o pomyłkę. Znacznie większej ostrożności wymaga natomiast posługiwanie się bilonem, bowiem monety o różnych nominałach są na pierwszy rzut oka bardzo podobne i łatwo popełnić kosztowny błąd. W wielu miejscach, zwłaszcza tych o większym natężeniu ruchu turystycznego, da się też zapłacić dolarami amerykańskimi, chociaż przelicznik nie zawsze jest korzystny. Wybierając się do Tajlandii, dobrze jest zabrać ze sobą kartę - bankomaty znajdują się praktycznie w każdej miejscowości, nawet stosunkowo niewielkiej, a płacąc kartą, unikamy licznych niedogodności, związanych z wycieczkami do kantorów.

Ceny w Tajlandii
Tajlandia, mimo sporej popularności na rynku turystycznym, wcale nie jest krajem drogim. Oczywiście, ostateczne ceny zależą od tego, co uznamy za standard i na ile chcemy zostać "dopieszczeni", a na ile poznać prawdziwe oblicze tego kraju. Dla przykładu, obiad w przydrożnej budce (tak właśnie jadają Tajlandczycy, a ich kraj słynie na świecie ze znakomitego street food), to koszt rzędu 30 THB, zaś za obiad w barze zapłacimy ok. 60-70 THB. Jeśli natomiast zależy nam na luksusie i udamy się do ekskluzywnej restauracji, ceny rosną niemal lawinowo - tu za pełen obiad możemy zapłacić nawet kilkaset THB.
Podobnie rzecz wygląda, jeśli chodzi o kwestię noclegów. Jeśli zdecydujemy się nocować w bardzo skromnych warunkach, wystarczy nam kwota rzędu 120 THB, ale w ekskluzywnym hotelu trzeba będzie zapłacić za nocleg nawet 1000 THB. Oczywiście, są to skrajne przykłady; warto pamiętać, że Tajlandia posiada bardzo szeroką ofertę miejsc noclegowych, zróżnicowaną zarówno w kwestii warunków, jak i cen.

Pogoda
W Tajlandii występują trzy pory roku: gorąca, deszczowa i chłodna. Oczywiście, pojęcie "chłodna" jest raczej umowne, bowiem w Tajlandii właściwie przez cały rok jest ciepło. Pora, nazywana gorącą, trwa mniej więcej od marca do maja i zgodnie z nazwą, jest wówczas naprawdę ciepło; temperatury dochodzą do 38 stopni Celsjusza, co przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza może sprawiać wrażenie, że znajdujemy się w saunie parowej. Na szczęście, tuż po porze gorącej (czyli pod koniec maja) następuje deszczowa, kiedy jest nieco chłodniej, głównie za sprawą częstych, ulewnych deszczów. Taka aura utrzymuje się aż do listopada, kiedy rozpoczyna się pora chłodna - najlepsza na odwiedziny w Tajlandii. W czasie pory chłodnej temperatura sięga co najwyżej 30 stopni, a wilgotność powietrza jest niewielka, więc warunki są właściwie idealne. Niestety, wtedy właśnie przypada sezon urlopowy w Australii, co skutkuje znacznym wzrostem liczby turystów.

Bezpieczeństwo i komunikacja
Tajlandię należy zaliczyć do krajów o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Oczywiście, mówimy o bezpieczeństwie w kontekście napadów i rozbojów, nie o terroryzmie, który tak naprawdę nie jest przewidywalny. Tajlandia stoi też na wysokim poziomie, jeżeli chodzi o infrastrukturę i komunikację. Poruszanie się po kraju jest łatwe i nie nastręcza większych trudności, a fakt, że miejscowi są z natury uprzejmi i skłonni do pomocy sprawia, że nawet podróże na własną rękę nie stanowią wielkiego wyzwania.

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy