Ceny w Tajlandii

Tajlandia... już sam dźwięk nazwy tego kraju przywodzi na myśl egzotyczne krajobrazy, bajeczne plaże, kolorowe targi, uśmiechniętych ludzi i... pytanie, ile to wszystko kosztuje? Czy podróż do Tajlandii to przywilej zarezerwowany jedynie dla wybrańców? Czy da się odbyć „budżetową” wersję takich rajskich wakacji? Ile kosztuje dzienne wyżywienie i czy istnieje sposób, by obciąć koszty podróży? Odpowiedzi na te - oraz pokrewne - pytania znajdziecie poniżej.

Dlaczego Tajlandia?
Ludzie, którzy pragną odbyć pierwsze w życiu egzotyczne wakacje, najczęściej wybierają na cel podróży właśnie Tajlandię. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są co najmniej trzy: po pierwsze, Tajlandia, jako kraj, zapewnia stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa. Po drugie, jest ona doskonale skomunikowana, co znacznie ułatwia życie turystom i sprawia, że nie muszą oni tracić cennego urlopu na jałowe włóczenie się po lokalnych dworcach czy lotniskach. I po trzecie – i być może najważniejsze – Tajlandia to kraj posiadający niezwykle zróżnicowaną ofertę noclegową. Dlatego właśnie na rajskie wakacje w „Krainie Uśmiechów”, jak niekiedy nazywa się Tajlandię, może pozwolić sobie zarówno prezes korporacji, jak i przysłowiowy Kowalski.

Co rozumiemy przez koszty?
Oczywiście, pan prezes i pan Kowalski spodziewają się czegoś innego po takich wakacjach. Skoro każdy z nich obraca się w innym przedziale cenowym, trudno oczekiwać, że będą sypiać i jadać w dokładnie tych samych miejscach. Nie oznacza to jednak, że Kowalski przywiezie gorsze wrażenia z Tajlandii – wręcz przeciwnie, prawdopodobnie, w odróżnieniu od pana prezesa, będzie miał okazję zakosztować prawdziwej Tajlandii, a nie tego, co zostało spreparowane na potrzeby pięciogwiazdkowych hoteli. Zanim więc zajmiemy się kwestią kosztów egzotycznych wakacji i ustalaniem budżetu, zastanówmy się, czego oczekujemy i co jest dla nas ważne. Tajlandia to niezwykle zróżnicowany kraj, i odwiedzając go, warto spróbować wszystkiego po trochu; przejść się po plaży, odwiedzić SPA (podobno ten kraj posiada najlepsze na świecie ośrodki tego typu), ale też skosztować słynnego, ulicznego jedzenia.

Jak się dostać do Tajlandii?
Zacznijmy od kosztów podróży; to zagadnienie nie jest bezpośrednio związane z Tajlandią, ale stanowi ono nieodłączny element rajskich wakacji. Generalnie, szukając połączeń lotniczych, lepiej postawić na loty z przesiadkami lub zdecydować się na podjechanie pociągiem i rozpoczęcie podróży lotniczej z innego miejsca, niż to, które jest dla nas oczywiste. Zawsze warto też przejrzeć aktualną ofertę stron z tanimi lotami, a także skorzystać z lotów czarterowych: niekiedy zdarza się, że biura podróży, oferujące zorganizowane wycieczki do Tajlandii, mają kilka miejsc wolnych i sprzedają je po okazyjnych cenach, skoro i tak wynajęły już cały samolot.

Pieniądze
W Tajlandii walutą są bahty (THB), przy czym 100 THB to ok. 10 PLN. Lokalne banknoty występują w nominałach 20,50,100,500 oraz 1000 baht. Przy posługiwaniu się bilonem należy zachować dużą ostrożność, ponieważ monety o różnych nominałach są do siebie bardzo podobne i nie mając doświadczenia, łatwo jest popełnić kosztowną pomyłkę. Jeśli chcemy wymienić pieniądze, lepiej jest skorzystać z usług kantoru, niż banku, ponieważ kursy wymiany są tam bardziej korzystne. W Tajlandii bardzo powszechnym zjawiskiem są bankomaty (znajdziemy je nawet w niewielkich miejscowościach), więc z pewnością warto zabrać kartę. W większych centrach turystycznych zapłacimy też w dolarach amerykańskich, jednak przelicznik nie zawsze jest korzystny, dlatego należy dokładnie czytać cenniki.

Konkretne ceny
Generalnie rzecz biorąc, w Tajlandii nie jest drogo. Za posiłek w barze trzeba zapłacić ok 50-70 THB. Jeśli mamy ochotę zjeść, niczym rodowici Tajowie, a więc w przydrożnej budce, to za cały obiad zapłacimy około 30 THB. Jeżeli natomiast skorzystamy z oferty restauracji, będzie to już koszt od ok. 60 THB w górę, a w ekskluzywnych restauracjach zapłacimy za obiad nawet kilkaset THB.
Woda mineralna kosztuje zwykle 10-20 THB, puszka Coli ok. 14 THB, a sok ze świeżych owoców – ok. 20 THB. Wstęp do parku rozrywki kosztuje ok. 50 THB, a przejażdżka słoniem po dżungli – ok. 600 THB.
Ceny zakwaterowania są w Tajlandii bardzo zróżnicowane: nocleg w bardzo skromnych warunkach możemy znaleźć już za 120 THB, ale ekskluzywne hotele żądają za nocleg od kilkuset do 1000 THB za dobę. Oczywiście, istnieje cała gama cen pośrednich, warto jednak mieć rozeznanie, w jakich widełkach cenowych się obracamy.

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy