Ajuttahaja - starożytna stolica Tajlandii

Tajlandia, prócz rajskich plaż, turkusowej wody, wysokich temperatur i nieodkrytych przez człowieka gęstych dżungli, oferuje również niezwykle interesujące zabytki. Państwo dawnego Syjamu posiada długą, sięgającą X wieku, nierzadko krwawą historię. Pradawni Tajowie, którzy zasymilowali się z Khmerami, w 1350 roku założyli w dolinie Menamu pierwszą stolicę – Ajuttahaję. Dzisiaj Ajuttahaja to miasto ruin buddyjskich świątyń, które w 1991 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dlaczego warto wybrać się w to miejsce?

Położenie pierwszej stolicy oraz dlaczego właśnie tam?
Dawne Królestwo Ajuttahaji położone jest ok. 80 kilometrów od obecnej stolicy Tajlandii, Bangkoku, czyli w centralnej części Tajlandii. O tym mieście często mówi się „miasto-wyspa”, ponieważ w większości otoczone jest przez rzeki i rzeczki. Prawdopodobnie właśnie z tego względu starożytni Tajowie zdecydowali się założyć pierwszą stolicę właśnie w tym miejscu, ponieważ rzeki stanowiły naturalną fosę. Dawne Królestwo Ajuttahaji zajmowało o wiele rozleglejszy obszar niż obecnie, było nazywanie „Złotym Miastem” – leżało na głównym szlaku handlowym pomiędzy Indiami i Chinami, a zamieszkiwało go wiele milionów ludzi o ok. czterdziestu narodowościach. Ajuttahaja była potęgą gospodarczą Azji przez setki lat, póki szczęścia i urodzaju nie przerwał najazd Birmańczyków. Po dwóch latach oblężenia, stolica została okradziona, doszczętnie zniszczona i w wielu miejscach spalona. Obecnie na całym terenie wewnętrznej części, tzw. Starego Miasta, rozciąga się ogromny park archeologiczny usiany ruinami świątyń i szczątkami posągów Buddy, co robi niesamowite wrażenie na odwiedzających. Spędzenie choćby dnia w dawnej stolicy to prawdziwa podróż w czasie do początków historii Tajlandii, dzięki której doświadczenie tego kraju będzie dla nas pełniejsze.

Jak się tam dostać?
Najprościej wybrać się tam autobusem z Bangkoku. Wielu turystów korzysta również z możliwości wykupienia wycieczki w lokalnym biurze podróży, w której zapewniony jest transport i wejściówki do największych świątyń. Po Starym Mieście Ajuttahaji najwygodniej poruszać się rowerem ze względu na duże odległości pomiędzy zabytkami.

Architektura
Warto dodać kilka słów więcej o architekturze dawnej stolicy. Mając w pamięci fakt, że starożytni Tajowie połączyli swoje siły z Khmerami, w Dawnym Królestwie Ajuttahaji będziemy mieć niepowtarzalną okazję zobaczenia stylu budowy świątyń khmerskich zmodyfikowanym przez Tajów. Jak rozpoznać wpływ khmerskiego stylu? Najłatwiej obserwując wieże, których pełno na terenie Starego Miasta. Te, które przypominają kaktusy lub kolby kukurydzy to właśnie wyraźny wpływ khmerski. Ogromne wrażenie robi również wizyta w czynnych świątyniach i spacer wokół setek posągów Buddy.

Gdzie zajrzeć?
Przede wszystkim do Wat Maha That, czyli jednej z najważniejszych i najstarszych świątyń w „Złotym Mieście”. Ta buddyjska świątynia została wzniesiona przez króla Borommarchę I. W środku czeka nas zaskakujący widok – szereg posągów Buddy pozbawionych głowy. Przypomnijmy, że głowa to najświętsza część w ciele człowieka wg wierzeń buddyjskich, więc podczas pracy nad posągami szczególną uwagę zwracano właśnie na nią. Być może dlatego tak często padała łupem wrogów – obecnie posągi robią niesamowite wrażenie na zwiedzających.

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy