Tajlandia: Subiektywny przewodnik

Tajlandia to miejsce, które przyciąga do siebie kurortami na wyspie Phuket oraz wspaniałymi, piaszczystymi plażami. Jednak nasuwa się pytanie - po co jechać do Tajlandii? Otóż udzielić można bardzo dużo odpowiedzi. Jedni chcą poczuć żar tropiku i wygrzać się nad ciepłym morzem. Natomiast innych kuszą przysmaki tajskiej kuchni słynącej z zielonego curry, owoców morza i bardzo ostrych, ale przepysznych zup. Wreszcie niektórych przyciągają inne atrakcje, między innymi salony z masażami.

Przede wszystkim będąc w Tajlandii musisz zobaczyć posągi Buddy - stojące, siedzące, a niektóre powalone przez czas - to bardzo specyficzny element miejscowych świątyń. Pomimo iż miasto zostało zniszczone i upadło, to pozostało po nim mnóstwo ciekawych budowli. To właśnie dla nich warto odwiedzić dawną stolicę Syjamu. Zdecydowanie musisz zobaczyć też największą świątynię Ayutthaya - Wat Phra Si Sanphet z imponującymi dzwonowatymi stupami (przez Tajów nazywanymi chedi) czy też świątynię Wat Phra Mahathat ze słynnym posągiem Buddy wrośniętym w korzenie drzewa. Generalnie miejsce to jest uważane przez Tajów za święte i od turystów oczekuje się, że przyklękną przed uwięzionym posągiem. Jednak kiedy znuży nas już oglądanie ruin to doskonałym rozwiązaniem  będzie niewątpliwie wizyta w wiosce słoni Elephantstay, tam pod nadzorem opiekunów każdy może zbliżyć się do tych majestatycznych zwierząt, pobawić się z nimi, jednocześnie pomagając fundacji, która zajmuje się ich ochroną.

Oprócz tego Tajlandia oferuje wspaniałą historię i niezwykłą kulturę. Tak naprawdę wystarczy wspomnieć o wspaniałościach Bangkoku z jego Wielkim Pałacem Królewskim, Świątynią Leżącego Buddy czy też Świątynią Świtu, z której rozciąga się panorama tego wspaniałego miasta łączącego niesamowitą przeszłość z nowoczesnością.  Jednak wszystko to trzeba rzecz jasna zobaczyć.

Koniecznie musisz zawitać także do Ayutthaya, jest to dawna stolica Syjamu, swego czasu wielkiego, azjatyckiego imperium. To wyjątkowy symbol tego, jak łatwo i szybko potęga może obrócić się w gruzy. Całe miasto powstało w 1351 roku i bardzo szybko się rozrastało dzięki świetnemu położeniu, ponieważ znajduje się ono na wyspie utworzonej przez nurt trzech rzek i skrzyżowaniu szlaków handlowych. Niesamowicie szybko stało się ono prawdziwym kulturowym tyglem – aby handlować z Tajami tłumnie osiedlali się w nim Chińczycy i Wietnamczycy, ale także Japończycy, Persowie oraz Arabowie, a nawet przybysze z Europy. Co ciekawe już w początkach XVIII wieku w Ayutthaya mieszkało prawie milion ludzi – dla porównania największa Europejska metropolia – Londyn liczyła wówczas o połowę mniej mieszkańców. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy