Bangkok - Pałac Królewski - The Grand Royal Palace

Jeśli wybierasz się do Tajlandii to nie możesz ominąć Pałacu Królewskiego w Bangkoku! Są to wielopoziomowe dachy ze złoceniami, biel ścian odcinająca się od otaczającej zieleni oraz labirynty ścieżek prowadzące do królewskich sypialni, sal audiencyjnych oraz budowli pełniących ważne funkcje sakralne. Trzeba przyznać, że Wielki Pałac Królewski w Bangkoku to bez wątpienia świadectwo potęgi dawnych monarchów.
Musimy wiedzieć, że Wielki Pałac położony jest w zakolu rzeki Menam (Chao Phraya), w samym sercu Rattanakosin – Starego Miasta Królewskiego. Generalnie rzecz ujmując to na terenie zespołu pałacowego wyróżnić możemy dwie zasadnicze części:
• świecką – w której znajdują się liczne pomieszczenia mieszkalne króla oraz jego rodziny, a także sale recepcyjne, w których przyjmował dygnitarzy i udzielał publicznych wystąpień,
• religijną – na którą składa się kompleks świątynny Wat Phra Kaeo (z perspektywy głównego wejścia – znajdujący się na prawo od budynków królewskich).
Warto wiedzieć także, że zarówno Wielki Pałac jak i Wat Phra Kaeo, zostały zbudowane w 1782 roku przez Króla Ramę I – pierwszego monarchę Dynastii Chakri. Co ciekawe Wielki Pałac zajmuje obszar 218 tys. m² i jest otoczony przez biały mur, którego długość szacuje się na 1,900 metrów. Oprócz tego okazuje się, że Wielki Pałac był oficjalną rezydencją królów w latach 1782-1946, a Chulalongkorn (Rama V) był ostatnim monarchą, który go zamieszkiwał.
Największą atrakcją na pewno jest szmaragdowozielony Budda, ubrany w szatę adekwatną do panującej pory roku, zasiadający na przepięknym tronie pośród wspaniałych fresków i złoceń. Wat Phra Kaeo jest zdecydowanie najważniejszą ze świątyń wyznawców buddyzmu oraz pierwszą od której zdecydowanie dobrze jest zacząć poznawanie Tajlandii. Samo Wat Phra Kaeo (Wat Phra Keo, Wat Phra Kaew) mieści się po prawej stronie Wielkiego Pałacu. Natomiast budowa świątyni rozpoczęła się za panowania Ramy I, a dokładnie – w momencie przeniesienia stolicy z Thonburi do Bangkoku w 1782 r. Ciekawostką jest to, że w  odróżnieniu od innych buddyjskich świątyń, nie mieszkają tutaj mnisi. Oprócz tego dla buddystów ta otoczona podwójnym murem świątynia jest pewnego rodzaju symbolem, a także ważnym miejscem pielgrzymek i duchowego wyciszenia.
Jednak głównym miejscem całego kompleksu jest bot – ogromna sala, której sześcioro drzwi chronionych jest przez pary lwów. Musisz wiedzieć, że jest to najważniejsze miejsce modlitewne w każdej z buddyjskich świątyń, stanowiące swoiste serce kompleksu watu. I to właśnie tutaj znajduje się najsłynniejszy posążek siedzącego Buddy, umieszczony w gablocie,  na szczycie wysokiego ołtarza kształtem przypominającego piramidę. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt

Mail: kontakt@gminyturystyczne.pl
Tel: 803 652 145 
Adres: ul. Kolorowa 3, Poznań

 

O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady na temat Tajlandii. U nas dowiesz się również jakie miejsca warto odwiedzić. Zapraszamy! :)

Polecamy

wakacje 2017 w Tajlandii

osprzetzeglarski.eu - sklep dla żeglarzy