Karpacz

Zabytki w Karpaczu

​Karpacz to bardzo malownicza i ciesząca się dużą popularnością miejscowość górska, która posiada szereg zabytków oraz atrakcji turystycznych. Nad Małym Stawem w Karpaczu znajduje się wybudowane w stylu górskiej chaty schronisko o nazwie samotnia. Nosi ono imię wieloletniego gospodarza Waldemara Siemiaszki i jest jednym z najstarszych górskich schronisk zlokalizowanych na terenie naszego kraju.

Kolejnym, wartym uwagi zabytkiem jest oczywiście słynna świątynia Wang, która stanowi obecnie jedną z największych atrakcji całego Karpacza. Świątynia ta powstała na przełomie XII wieku nad jeziorem Vang w południowej Norwegii. Część elementów tej świątyni jest oryginalna, pozostałe elementy natomiast stanowią wierne kopie wykonane przez okolicznych rzemieślników.

Budynek, w którym znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki to przysłupowa chata pochodząca z XVIII wieku. W budynku tym znajdują się ważne eksponaty podzielone tematycznie na kilka działów: dzieje sportów zimowych w Karkonoszach, historia turystyki karkonoskiej, ochrona przyrody, itp.

W miejscu, gdzie na chwilę obecną znajduje się kaplica św. Anny, odprawiano dawniej pogańskie obrządki religijne. Barokową budowlę wzniesiono w XVIII wieku. Przy kaplicy zlokalizowane jest Dobre Źródło, które nazywane jest także Źródłem Miłości.

W Karpaczu warto odwiedzić także Dom Carla Morgensterna, który był wybitnym pejzażystą Karkonoszy i osiadł w Karpaczu na stałe. Pejzażysta ten stworzył bardzo wiele, niezwykle oryginalnych rysunków, obrazów oraz akwareli. Część z nich znalazło się nawet na pierwszych kartach pocztowych.

Zabytkowy jest także budynek Karczmy Sądowej, który stanowił niegdyś siedzibę lokalnych władz. Organizowano w tym miejscy sądy, można było ponadto zatrzymać się na nocleg w drodze na przykład na Śnieżkę.

Najwyżej położonym kościołem w Polsce jest kaplica św. Wawrzyńca, która usytuowana jest na szczycie Śnieżki i stanowi miejsce corocznych spotkań ludzi gór, a więc ratowników GOPR, przewodników oraz pracowników KPN.

Z całą pewnością warto odwiedzić także Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to zabytkowy obiekt sakralny pochodzący z początku XX wieku. Posiada bardzo ciekawe i oryginalne wyposażenie, na które składa się między innymi ołtarz, czy ambona. Każdy turysta powinien odwiedzić także Schronisko Strzecha akademicka, ponieważ jest to jedno z najstarszych schronisk w całych Karkonoszach. Historia tego miejsca sięga XVII wieku. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *