Zakopane i okolice

Tradycje w Zakopanem i okolicach

Zakopane, miasto leżące u podnóża Tatr, jest wybitnie turystyczną miejscowością, często odwiedzaną przez Polaków, którzy doceniają jego walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe. Jest to idealne miejsce na relaks, na który składają się głównie: uprawianie sportów zimowych, wycieczki piesze i wspinaczka górska. Jako najwyżej położone miasto w Polsce oferuje fantastyczne widoki i stanowi bramę do przygód w górach. Oprócz zapierającej dech w piersiach okolicy, słynie również z wyjątkowej architektury i kultury górali tatrzańskich, z ich wyjątkowymi strojami, unikalnym dialektem, tańcem i muzyką ludową oraz tradycyjną, lokalną kuchnią.

Kultura góralska
Mieszkańcy Tatr, zwani potocznie Góralami, mają odrębną kulturę, którą można odkryć właśnie w Zakopanem. Wypas owiec był ważnym elementem przetrwania mieszkańców gór i do dziś kontynuowana jest tradycja redyku, czyli uroczystego wyjścia z owcami na hale wiosną oraz powrotu jesienią. 

Wełniane kapcie i kamizelki można kupić w całym mieście, a wędzony ser o nazwie oscypek z mleka owczego można próbować praktycznie na każdym rogu. Jest podawany na ciepło lub na zimno, z dżemem z żurawiny lub bez niego. Inne potrawy popularne w całej Polsce, ale pochodzące z Podhala to kwaśnica, moskole i golonka. 

Górale słyną również z energicznego tańca i śpiewu ludowego, a także z żywych i misternie haftowanych ubrań, które najlepiej podziwiać na tradycyjnych weselach. Folklor góralski uprawiany jest do dziś i przekazywany z pokolenia na pokolenie. Tańce są zazwyczaj bardzo dynamiczne, a tancerze płci męskiej przyjmują w nich główną rolę. Kobiety w całej choreografii odgrywają bardziej dekoracyjną funkcję.

Każdego lata odbywa się niesamowity festiwal, podczas którego spotykają się zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal Folkloru Góralskiego jest największą tego typu imprezą w Europie. Osoby zainteresowane wszelkimi rodzajami folkloru, zwłaszcza górali koniecznie muszą wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. 

Architektura zakopiańska
Jednym z najbardziej urokliwych aspektów Zakopanego jest jego architektura. Spacerując po ulicach na pewno zauważymy unikalny styl budowlany, z którego tak dobrze znane jest Zakopane. Drewniane wille zbudowane na przełomie XIX i XX wieku są ikonami architektury zakopiańskiej. Inspiracją dla tych budowli była sztuka góralska i tradycyjne chaty. Stanisław Witkiewicz z powodzeniem stworzył podstawy nowoczesnej architektury narodowej opartej na regionie Podhala i jego kulturze. Styl zakopiański został później dostosowany do potrzeb sektora hotelarsko-gastronomicznego i służy dziś do budowy drewnianych pensjonatów. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *